TROSA STADSLOPP 1997  -    Fredagen 27 juni 1997   -   Trosabygdens OK  

RESULTAT  Damer klass 2   8 700m                  

Välkommen till Trosa Stadslopp fredagen den 26 juni 1998, en vecka efter midsommar!


RESULTAT   2) Damer   8 700 m 

Plac.  Nr. N a m n                   L a g                  T i d     Efter

   1  0721 Magdalena Thorsell        Hässelby SK            30.37,8     
   2  0717 Sara Romé                 Malmö                  31.03,2   00.25,4
   3  0719 Jenny Åkerberg            Spårvägen Friidrott    31.24,4   00.46,6
   4  0702 Fantaye Sirak             Etiopien               31.29,3   00.51,5
   5  0749 Maria Pettersson          Flemingsbergs SK       32.22,9   01.45,1
   6  0718 Seeta Dageryd             Fredrikshofs IF        33.27,6   02.49,8
   7  0720 Ulrika Thörnqvist         Spårvägen Friidrott    33.30,9   02.53,1
   8  0706 Charlotte Nilsson         IF Start               33.37,4   02.59,6
   9  0755 Anna-Karin Strömstedt     Vansbro AIK            33.45,2   03.07,4
  10  0747 Helene Nilsson            IF Start               33.56,2   03.18,4
  11  0705 Ursula Turtinen           Råby-Rekarne FIF       34.06,3   03.28,5
  12  0707 Elinor Andersson          SLK Oxelösund          35.16,5   04.38,7
  13  0765 Lisa Arentoft             Spårvägen Friidrott    35.32,9   04.55,1
  14  0722 Anita Kärrlander          Enhörna IF             35.58,3   05.20,5
  15  0732 Mona Bierfeldt            Ärla OL Gubbar/Gummo   36.12,3   05.34,5
  16  0708 Sofie Bergendahl          SLK Oxelösund          36.23,7   05.45,9
  17  0768 Cecilia Tiefensee         Uppsala IF             36.27,5   05.49,7
  18  0751 Ylva Rangne               Fredrikshofs IF        36.28,3   05.50,5
  19  0714 Maria Illés               Södertälje IF          36.29,9   05.52,1
  20  0711 Lena Söderqvist           Råby-Rekarne FIF       36.31,8   05.54,0
  21  0767 Helena Karlsson           IK Studenterna Umeå    36.43,0   06.05,2
  22  0741 Malin Jansson             Mälarhöjdens IK        37.02,7   06.24,9
  23  0769 Erika Rönnegard           IFK Strängnäs          37.05,6   06.27,8
  24  0731 Helen Almberg             Bäver                  37.23,6   06.45,8
  25  0762 Hanna Lundin              Reijmyre IF            37.24,2   06.46,4
  26  0742 Eva Johansson             Trosa Marin            37.38,9   07.01,1
  27  0764 Carina Hölbl              Team Trosa Tourism     37.50,1   07.12,3
  28  0771 Maria Östergren           Södertälje IF          37.56,7   07.18,9
  29  0745 Mona-Lisa Lundquist       Nynäs IK               38.09,6   07.31,8
  30  0770 Linda Ek                  Södertälje IF          38.22,5   07.44,7
  31  0743 Kristina Karlsson         Sköldinge IF           38.49,0   08.11,2
  32  0712 Kristina Grnerwald       Harg BK Runners        38.53,1   08.15,3
  33  0733 Petra Brandt              Hölö                   38.57,3   08.19,5
  34  0736 Lisa Dahlström            SLK Oxelösund          39.17,5   08.39,7
  35  0756 Maria Ställberg           IFK Tumba              39.28,8   08.51,0
  36  0763 Karin Gustafsson          Strängnäs-Malmby       39.44,6   09.06,8
  37  1731 Lotta Johansson           SLK Oxelösund          39.52,3   09.14,5
  38  1728 Lotta Huselius            SLK Oxelösund          39.53,5   09.15,7
  39  1725 Christina Hilgendorf      Södertälje IF          40.00,1   09.22,3
  40  1723 Eva Hellborg              SLK Oxelösund          40.18,5   09.40,7
  41  3145 Stina Kanlén              IKW Köping             40.34,7   09.56,9
  42  0761 Maria Johansson           R-Alpin                40.43,4   10.05,6
  43  1760 Anneli Söderholm          Thorsmans IF           41.02,8   10.25,0
  44  1793 Majlis Karlsson           Ericsson Data          41.09,1   10.31,3
  45  0716 Anna-Karin Vernersson     Strängnäs-Malmby OL    41.09,5   10.31,7
  46  1792 Helena Persson            IFK Tumba Skidor       41.13,1   10.35,3
  47  0746 Gun Nilsson               Team Skavsåret IF      41.23,7   10.45,9
  48  1783 Ann-Christin Lidell       IK Jarl                41.28,5   10.50,7
  49  3098 Therese Naumann           Hölö-Mörkö IF          41.31,1   10.53,3
  50  1703 Susanne Almberg           Bäver                  41.48,8   11.11,0
  51  1722 Helen Hedin               Stockholm              41.55,2   11.17,4
  52  0739 Linda Holmgren            Linköping              41.55,4   11.17,6
  53  3125 Kristina Swanberg         Trosa IF               42.04,4   11.26,6
  54  0758 Jessica Wahlberg          Astra IF               42.06,7   11.28,9
  55  3003 Sofia Ahlberg             Trosa IF F-82          42.09,6   11.31,8
  56  0737 Åsa Frank                 Norrköping             42.12,3   11.34,5
  57  1764 Gunnel Sörling            Ärla OL Gubbar/Gummor  42.26,9   11.49,1
  58  0757 Carina Ullberg            Södertälje             42.33,0   11.55,2
  59  3144 Christina Hallström       IKW Köping             42.37,2   11.59,4



RESULTAT 2) Damer 8 700 m Plac. Nr. N a m n L a g T i d Efter 60 1724 Helena Hemström Camfil 42.44,2 12.06,4 61 1719 Lina Haglund Trosa IF 42.44,9 12.07,1 62 1712 Lena Flyborn Nyköping 42.54,6 12.16,8 63 0744 Helena Karlström Tyresö 43.00,4 12.22,6 64 1794 Elisabeth Boij Intentia 43.25,8 12.48,0 65 1765 Ulla Säfsten Team Skavsåret IF 43.26,2 12.48,4 66 1737 Jeanette Larsson SÖS IF 43.27,9 12.50,1 67 3054 Ingegärd Holgersson IK Westmannia 43.41,3 13.03,5 68 1779 Marie Lindberg Team Nockeby Tryckeri 43.50,5 13.12,7 69 3140 Monica Claesson Västerljung 43.53,2 13.15,4 70 3173 Birgitta Engman SKAIS 43.54,6 13.16,8 71 0735 Veronica Carlsson Posten 43.57,1 13.19,3 72 1768 Eva Tördahl Södertälje Polisen 44.11,4 13.33,6 73 1710 Carina Ericsson Strängnäs-Malmby OL 44.12,2 13.34,4 74 3171 Ewa Petersson Team Högås 44.13,1 13.35,3 75 1763 Brittis Söderlund Vallentuna FK 44.14,7 13.36,9 76 0748 Helena Nyberg Frösön 44.22,2 13.44,4 77 3052 Helena Hjort Nynäshamn 44.43,9 14.06,1 78 3064 Carina Jingbro Huddinge 44.47,3 14.09,5 79 1789 Carina Käck Ärla IF 44.47,4 14.09,6 80 3114 Camilla Salomonsson Tumba 44.51,2 14.13,4 81 3118 Lena Scherlin SDN Torslanda 44.52,4 14.14,6 82 1791 Gunilla Norlén Högby IF 44.53,3 14.15,5 83 1702 Maria Allard Näshulta 44.55,9 14.18,1 84 1786 Gudrum Rombing Sparreholm 44.56,1 14.18,3 85 1726 Ingrid Hill Vallentuna FK 44.56,6 14.18,8 86 3175 Rebecca Andersson AB Stockholmshem 44.58,1 14.20,3 87 3107 Jessica Oscarsson Försäkringskassan 44.58,9 14.21,1 88 3076 Jessica Karlsson Nyköpings OK 45.03,7 14.25,9 89 1741 Mia Lindström Täby 45.05,0 14.27,2 90 1747 Kristina Nilsson Nykvarn 45.07,1 14.29,3 91 3153 Camilla Abrahamsson Vagnhärads Färgcenter 45.13,5 14.35,7 92 1742 Maj-Britt Lyhrén Norsborg 45.26,3 14.48,5 93 1776 Leopoldine Ekström Oxelösund 45.30,2 14.52,4 94 1761 Gun Söderlind Lidingö 45.35,2 14.57,4 95 1762 Anneli Söderlund Vallentuna FK 45.38,7 15.00,9 96 3027 Gunnel Carlsson Tystberga 45.41,6 15.03,8 97 3168 Magdalena Wallander Helsingborg 45.46,0 15.08,2 98 3119 Maria Sjönvall ÖHK 45.47,8 15.10,0 99 3105 Carina Näslund Södertälje 45.56,9 15.19,1 100 1717 Gunilla Grelsson ASSA-Korpk 45.59,4 15.21,6 101 1729 Gunnel Jannerström Fruängen 46.08,7 15.30,9 102 1753 Ann-Katrin Roth Trosa 46.10,8 15.33,0 103 3146 Jeanette Zander Aalto Kungsörnen AB 46.12,1 15.34,3 104 3087 Anita Lindblom Tofsö 46.13,4 15.35,6 105 3090 Eva-Marie Lindström Camfil 46.18,2 15.40,4 106 3092 Carina Lundborg Hargs BK 46.20,9 15.43,1 107 1739 Agneta Lindman PIF Nyk 46.33,9 15.56,1 108 1714 Sonja Friberg Ok Klemmingen 46.34,7 15.56,9 109 1746 Ingela Nilsson Tyresö 46.39,2 16.01,4 110 0753 Sandra Strömgren Mälarhöjdens IK 46.44,6 16.06,8 111 3094 Anette Lundén SAAB IF Nyköping 46.44,7 16.06,9 112 1782 Lisa Olsson Tureholm 46.45,7 16.07,9 113 1750 Maria Pettersson Ärla OL Gubbar/Gummo 46.46,2 16.08,4 114 3104 Maggan Nylund OK Södertörn 46.46,9 16.09,1 115 1787 Lilia Edlund Malmköping 47.00,9 16.23,1 116 3041 Agneta Frisell Eskilstuna 47.03,1 16.25,3 117 1781 Ella-Karin Andersson Jämtlands Polisen IF 47.04,4 16.26,6 118 3050 Månika Hellberg Nynäs IK 47.11,0 16.33,2
RESULTAT 2) Damer 8 700 m Plac. Nr. N a m n L a g T i d Efter 119 1758 Monica Sjöberg S:t Göran IF 47.17,0 16.39,2 120 1751 Maria Poppen FFA IF 47.18,3 16.40,5 121 1743 Gun-Britt Malmgren Järfälla SK 47.19,1 16.41,3 122 1771 Anneli Heintz Frejahallen 47.26,2 16.48,4 123 1736 Brita Lagerström SKIMF-SKOIF 47.31,5 16.53,7 124 1715 Ulrika Garpedal Hedemora 47.42,3 17.04,5 125 3120 Madeleine Sköld Järna 47.44,0 17.06,2 126 3179 Rose-Mari Öhling Eskilstuna 47.44,3 17.06,5 127 3065 Agneta Johansson Upplands Väsby 47.46,9 17.09,1 128 3008 Carina Alm Vagnhärad 47.47,6 17.09,8 129 1701 Helena Alderbrant Malmö 47.54,6 17.16,8 130 1766 Maria Thor Tress 47.58,3 17.20,5 131 3100 Maud Nilsson Vansbro AIK 48.06,8 17.29,0 132 3170 Maria Alm Trosa Målarservice 48.07,2 17.29,4 133 3082 Erika Larsson Studsvik IK 48.08,3 17.30,5 134 1795 Lisbeth Virta Ericsson 48.09,4 17.31,6 135 3149 Ida Söderlund Brunnsta 48.14,8 17.37,0 136 3097 Margreta Munthe-Berge Friskis & Svettis 48.16,8 17.39,0 137 1757 Eva Sillerström Vålarö 48.19,1 17.41,3 138 3156 Sandra Berg OK Tor 48.19,7 17.41,9 139 3172 Kerstin Östman Västerljung 48.22,3 17.44,5 140 1727 Eva Hjelm Stigtomta 48.22,7 17.44,9 141 3001 Louise Agnblad Lidingö 48.22,8 17.45,0 142 1788 Maria Färdal Åsbacka 48.24,1 17.46,3 143 1775 Annelie Thysell Ärla IF 48.25,6 17.47,8 144 3110 Annika Pettersson Djurö 48.35,1 17.57,3 145 1780 Pernilla Humbla Team Nockeby Tryckeri 48.38,5 18.00,7 146 1749 Kerstin Olsson Trosa 48.43,5 18.05,7 147 3148 Mirva Tissari Farsta 48.43,8 18.06,0 148 3083 Gunilla Larsson Eskilstuna 48.44,4 18.06,6 149 3163 Brigitte Waldelius Mättinge IF 48.48,0 18.10,2 150 3013 Lena Andersson Nyköping 48.51,8 18.14,0 151 1790 Elisabeth Karlsson Hölö 49.01,6 18.23,8 152 3078 Agneta Kjellström Stockvik 49.02,9 18.25,1 153 3128 Erika Thysell Eskilstuna 49.05,4 18.27,6 154 1721 Åsa Hansson Sundbyberg 49.09,9 18.32,1 155 1785 Nina Ullgren Bandhagen 49.25,5 18.47,7 156 3042 Ulla Frithiof Segeltorps IF 49.30,4 18.52,6 157 3022 Tina Bergström Helgarö 49.38,7 19.00,9 158 3106 Anna-Lena Orre Trosa 49.39,2 19.01,4 159 3015 Annica Behm Nyköping 49.43,4 19.05,6 160 3167 Åsa Hallard Hägersten 49.43,9 19.06,1 161 3155 Sylvia Hölbl Team Trosa Tourism 49.48,1 19.10,3 162 1706 Helena Carlsson Ärla 49.48,7 19.10,9 163 1773 Eva Nilsson IK Näl-90 49.51,6 19.13,8 164 1735 Birgitta Karlsson Scania 49.54,2 19.16,4 165 3068 Annika Jonsson ISS 49.58,9 19.21,1 166 3091 Ann Linroth Hölö 50.02,6 19.24,8 167 3060 Ing-Marie Jansson Hölö 50.06,7 19.28,9 168 3123 Rose-Marie Sturesson Ärla 50.07,7 19.29,9 169 3126 Sonja Söderström Eskilstuna 50.08,9 19.31,1 170 1718 Ingrid Gremo Skogsro 50.10,9 19.33,1 171 3108 Catarina Papinniemi Trosa 50.26,7 19.48,9 172 3070 Ylva Jäderberg Rudolf Steiner Stift 50.27,8 19.50,0 173 1767 Kerstin Trygg Jordbänningarna 50.30,5 19.52,7 174 3053 Magdalena Hoffsten AB Telgebostäder 50.35,2 19.57,4 175 3109 Lena Persson FOA IF Sthlm 50.43,6 20.05,8 176 1733 Eva Jäderberg Ockelbo Dentallab 50.50,5 20.12,7 177 3010 Annika Andersson Team Gernandt 50.50,9 20.13,1
RESULTAT 2) Damer 8 700 m Plac. Nr. N a m n L a g T i d Efter 178 3096 Anna Mellström Alfa Laval Agri 50.54,7 20.16,9 179 3164 Kirsten Forberg Skärholmen 51.09,9 20.32,1 180 3112 Pia Påhlsson Förskolan Björnen 51.16,5 20.38,7 181 3024 Emma Bång Skilleby 51.16,8 20.39,0 182 3177 Carina Thuresson Järna 51.17,3 20.39,5 183 3025 Lotten Bång Skilleby 51.17,7 20.39,9 184 3030 Annika Davidsson OK Klemmingen 51.18,3 20.40,5 185 3035 Ellinor Eriksson Erot IK Nyk. 51.21,7 20.43,9 186 3017 Helena Bergkvist Ärla 51.23,2 20.45,4 187 1778 Yvonne Berg OK Tor 51.27,7 20.49,9 188 1752 Pernilla Rofelt Stockholm 51.33,9 20.56,1 189 3174 Marianne Andersson AB STockholmshem 52.15,9 21.38,1 190 3067 Ulrika Johansson Gävle 52.17,9 21.40,1 191 3075 Ingela Karlsson Postens IF S-tälje 52.28,7 21.50,9 192 3066 Margareta Johansson SIK Södertälje 52.32,0 21.54,2 193 3093 Vivi-Ann Lundquist Snickers El o Bygg 52.35,2 21.57,4 194 1730 Carina Johansson Ärla OL Gubbar/Gummor 52.42,5 22.04,7 195 3004 Lotta Ahlman Bromma 52.44,7 22.06,9 196 3124 Lillemor Svensson Djurgårdens IF 52.46,8 22.09,0 197 3002 Therese Agné HMIF 52.51,7 22.13,9 198 3142 Sara Högne Trosa 52.52,4 22.14,6 199 3046 Britt-Marie Hammar Frica Sthlm 52.53,3 22.15,5 200 3131 Mari-Anne Wangenfors LIAB:s Fritidskl 52.53,8 22.16,0 201 0750 Marit Pettersson Fören. Bättre Hälsa 52.58,5 22.20,7 202 1756 Anna-Lena Sandwall Sollentuna 53.03,1 22.25,3 203 3165 Lotta Lindahl Trosa 53.03,6 22.25,8 204 3147 Ritva Helgesson Elektro Standard 53.04,3 22.26,5 205 3031 Caroline Edman Ericsson 53.05,3 22.27,5 206 3074 Gun Karlsson Huddinge 53.08,3 22.30,5 207 3036 Margareta Eriksson Skogås 53.09,0 22.31,2 208 3139 Inger Stening Rönninge 53.10,3 22.32,5 209 3011 Christina Andersson Trosa 53.20,8 22.43,0 210 3045 Kerstin Gustafsson OK Klemmingen 53.21,2 22.43,4 211 1774 Maria Sjöberg Rexroth Mecman IF 53.27,1 22.49,3 212 3133 Anna Wikström Södertälje 53.29,7 22.51,9 213 3138 Margitha Johnsson Rexroth Mecman IF 53.30,5 22.52,7 214 1784 Catrine Jansson Södertälje 53.39,6 23.01,8 215 3137 Ann-Sofi Eriksson Rönninge Ångbryggeri 53.46,9 23.09,1 216 3018 Lena Berg Camfil 53.47,7 23.09,9 217 3081 Nillan Köhlmark Vallentuna 53.52,9 23.15,1 218 3047 Camilla Hansson Studsvik IK 53.53,7 23.15,9 219 3086 Annika Lindblom Tofsö 53.55,5 23.17,7 220 3037 Yvonne Fagerlund Friskis & Svettis 53.56,0 23.18,2 221 3132 Monica Wiberg Storvreta 53.57,0 23.19,2 222 3021 Lena Berglund Trosa Tryckeri AB 54.00,5 23.22,7 223 3009 Anna Andersson Trosa Tryckeri AB 54.01,3 23.23,5 224 3043 Pia Fränzel HMIF 54.08,1 23.30,3 225 3056 Elsmarie Hultberg Råby Rekarne FIF 54.20,5 23.42,7 226 3151 Maria Deleye Astra IF 54.22,7 23.44,9 227 1738 Berit Lindblom Ericsson Telecom 54.24,0 23.46,2 228 1720 Ingrid Halén Stigtomta IF 54.30,2 23.52,4 229 3143 Ingrid Höög Hässelby 54.35,3 23.57,5 230 3121 Marie Somp Hölö 54.39,3 24.01,5 231 3159 Riitta Ringström SSAB Oxelösund 54.49,8 24.12,0 232 3113 Sandra Rapp Rudolf Steiner Stift 54.53,2 24.15,4 233 3014 Carina Axelsson Ärla OL Gubbar/Gummor 54.54,1 24.16,3 234 3166 Margareta Öhman Trotters 54.55,3 24.17,5 235 1777 Agnes Asp Huddinge 54.59,9 24.22,1 236 3160 Gunilla Persson X-et Projekt AB 55.01,4 24.23,6
RESULTAT 2) Damer 8 700 m Plac. Nr. N a m n L a g T i d Efter 237 3077 Viola Karlsson Trosa Tryckeri AB 55.02,1 24.24,3 238 3103 Annika Nylund Södertälje 55.12,8 24.35,0 239 1755 Violeta Ruvcesca Stockholm 55.19,5 24.41,7 240 3049 Monica Hedström Södertälje 55.20,1 24.42,3 241 3020 Jenny Berglund SIK 55.20,6 24.42,8 242 3158 Lotta Persson Trosa 55.26,3 24.48,5 243 3099 Maritha Neiberg-Karlsson Västerljung 55.28,2 24.50,4 244 3169 Lena Jansson Trosa IF 55.28,6 24.50,8 245 3061 Kia Jarheim Trolbäcken 55.31,0 24.53,2 246 3007 Annika Alm Vagnhärad 55.32,8 24.55,0 247 3051 Ann Hellstenius Westermalms IF 55.34,6 24.56,8 248 1740 Kerstin Lindquist IFK Tumba OK 55.40,8 25.03,0 249 3130 Monica Vigstål Norsborg 55.44,8 25.07,0 250 3102 Ragnhild Nyblom Los Chiccos 55.47,4 25.09,6 251 3178 Inger Edström Hölö 55.59,9 25.22,1 252 3016 Elisabet Berfors Hölö-Mörkö IF 56.00,9 25.23,1 253 3115 Annika Samuelsson Camfil 56.28,2 25.50,4 254 1734 Ann-Kristin Karlsson Rönninge 56.34,2 25.56,4 255 3176 Ulrica Ahrén Södertälje 56.34,5 25.56,7 256 3088 Eva Lindqvist SLK Oxelösund 56.36,2 25.58,4 257 3136 Marita Flodin IK Fyris 56.41,8 26.04,0 258 3141 Camilla Bergqvist Södertälje 56.47,6 26.09,8 259 3122 Matilda Stenberg Securitas 56.51,3 26.13,5 260 3026 Weronica Bäck Rudolf Steiner Stift 57.04,4 26.26,6 261 3071 Eva-Britt Kallenstål Trosa 57.05,0 26.27,2 262 3044 Marie Gustafsson OK Klemmingen 57.11,5 26.33,7 263 1709 Helene Engström M Karlssons Åkeri 57.27,0 26.49,2 264 3085 Britt Lindau Folktandvården 57.40,6 27.02,8 265 3162 Mikaela Persson Rudolf Steiner Stift 57.41,6 27.03,8 266 3135 Eivor Ågren Trygg-Hansa IF 58.19,9 27.42,1 267 3129 Inger Tyfting Nynäshamn 58.29,0 27.51,2 268 3073 Eva Karlsson Trotters 59.34,5 28.56,7 269 3116 Rigmor Sandberg Eskilstuna 59.38,9 29.01,1 270 3032 Sussane Einarsson Hölö 59.41,5 29.03,7 271 3058 Sara Häggman Hägersten 1:00.12,9 29.35,1 272 3157 Anna Axelsson ÖS Tankservice 1:00.14,7 29.36,9 273 3034 Birgit Eriksson SLK Oxelösund 1:00.15,3 29.37,5 274 3150 Birgit Söderlund Bettna 1:01.14,5 30.36,7 275 3005 Eva-Lena Ahlqvist Bonbiz SK 1:01.33,4 30.55,6 276 3069 Viola Jörgensen Swebus 1:02.12,8 31.35,0 277 3057 Anette Hörnestig Rönninge 1:02.17,5 31.39,7 278 3095 Monica Malmgren SIB-Aktiv 1:03.41,0 33.03,2 337 st anmälda i klass 2 278 st i mål Regnly X-Sport Fredag 27 Juni 1997 V97 Trosabygdens OK P-E B